Dzisiaj jest: 17.1.2018, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Jak ubezpieczyć zabytkowy samochód

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 406 Autor:

Zabytkowe samochody wzbudzają podziw wielu osób. Dla wielu są także oznaką prestiżu. Dla właściciela może jednak stać się przyczyną kłopotów.

Jak ubezpieczyć zabytkowy samochód
Jak ubezpieczyć zabytkowy samochód

Zabytkowe samochody wzbudzają podziw wielu osób. Dla wielu są także oznaką prestiżu. Dla właściciela może jednak stać się przyczyną kłopotów. Może mieć on trudności nie tylko z jego zarejestrowaniem, ale także z ubezpieczeniem. Problemy te pojawiają się, kiedy właściciel chce nie tylko podziwić swoje auto, ale także czasem wyjechać nim na polskie drogi.

Jakie samochody uznane są za zabytkowe?

Reguluje to artykuł 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu za samochód zabytkowy może zostać uznany taki, który:
ma przynajmniej 25 lat;
co najmniej 15 lat wcześniej został wycofany z produkcji;
jest ujęty w centralnej ewidencji dóbr kultury lub został wpisany do rejestru zabytków;
większość jego części jest oryginalnych.
Auto może zostać uznane za zabytkowe także wtedy, kiedy ma mniej niż 25 lat. Ale musi ono spełniać pewne warunki. Za zabytkowe mogą zostać uznane auta, którymi poruszały się postacie historyczne oraz te, w których zastosowano rozwiązanie konstrukcyjne uznane za wyjątkowe. Samochód, który nie został wpisany do rejestru zabytków zaliczany jest do kategorii samochodów historycznych, a nie aut zabytkowych.

Jak ubezpieczyć zabytkowe auto ?

Zabytkowe auta można ubezpieczyć na okres nie krótszy niż 30 dni. Najczęściej auta zabytkowe ubezpieczane są na okres 12 miesięcy. Mowa tutaj oczywiście o obowiązkowym dla wszystkich właścicieli samochodów, które poruszają się po polskich drogach ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku jednak wykupowania polisy OC dla auta zaliczonego do kategorii aut zabytkowych nie ma obowiązku wypowiadania polisy. Jej ważność wygasa w ostatnim dniu obowiązywania. Oznacza to, że nie jest ona automatycznie przedłużana.

W jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupić polisę ?

Tutaj właściciele zabytkowych aut napotykają kolejne trudności. Ubezpieczenie zabytkowego auta nie jest proste, zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych, które działają na terenie Polski posiadaczom zabytkowych aut bardzo niechętnie sprzedają ubezpieczenie. Jeśli nawet uda się znaleźć towarzystwo, które zechce sprzedać polisę (są takie, chociaż jest ich niewiele), to jej cena jest bardzo wysoka. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedaży polisy od odpowiedzialności cywilnej w przypadku, jeśli auto zostało zarejestrowane. Wśród towarzystw ubezpieczeniowych z pewnością właściciel zabytkowego auta znajdzie takie, które chętnie sprzeda mu polisę OC, do tego nie naliczy zbyt wysokiej składki.

Czy dla zabytkowego auta można wykupić polisę AC ?

Ubezpieczenie autocasco jest nieobowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Mimo to wielu właścicieli aut zabytkowych chętnie wykupiłoby polisę autocasco. Trudności z kupnem polisy AC są jednak jeszcze większe niż w przypadku polisy OC. O ile w przypadku ubezpieczenia zabytkowego auta od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, o tyle w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC takiego obowiązku nie ma. Zakład ubezpieczeń ma więc pełne prawo odmówić właścicielowi zabytkowego auta sprzedaży polisy autocasco. Zdecydowana większość zakładów ubezpieczeń korzysta więc z tej możliwości i nie sprzedaje polis AC właścicielom zabytkowych aut. Tylko w kilku z nich właściciele zabytkowych aut mogą wykupić polisę autocasco. Warunki ubezpieczenia są jednak bardzo mało korzystne, do tego polisa jest bardzo droga.

W przypadku zabytkowych aut ich właściciele mogą wykupić krótkoterminową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Niekoniecznie więc polisę trzeba wykupywać na rok, ale nie okres ubezpieczenia nie może być krótszy niż 30 dni. Wiele towarzystw nie chce sprzedawać polis OC dla zabytkowych samochodów. Warto więc pamiętać, że jeśli pojazd jest zarejestrowany nie mogą sprzedaży odmówić. Wyjątkiem jest tylko polisa AC, która jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakład ubezpieczeń ma więc prawo odmówić jej sprzedaży. Nie złamie przy tym obowiązujących w Polsce przepisów prawa.

 
Źródło: www.klasycznesamochody.com.pl
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.